חדשות ועידכונים
השתלמויות קרובות

אוגדן הנחיות - משרד החינוך

קבלת אישור ראשוני להפעלת מסגרות לפעוטות 0-3

מידע בנושא מטפי כיבוי אש

מצוק- לחצן מצוקה

חוזר משרד הבריאות-מחלות מדבקות

לוחות השתלמויות תשפ"ד

לכל המבזקים
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשמה לאתר
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת המייל שלך: 
 
 
 
 
דף הבית >> מרכזיה פדגוגית >> מאמרים >> אחרי החגים יתחדש הכל... האמנם?

 

 
 
 
אחרי החגים יתחדש הכל... האמנם?
 
אחרי החגים יתחדש הכול? / מאת קרן איוס


הסתגלות היא תהליך חשוב ומצמיח בו הילד מוצא כוחות ומשאבים רגשיים להתגבר על הקושי. ילדים שונים חווים את אותו התהליך לאורך פרקי זמן שונים, עם התנהגויות שונות ואופן ביטוי אחר. לאחר תקופת ההסתגלות בגן מגיע חופש בלתי נמנע הקרוי "חגי תשרי", מה כדאי להורים לעשות בזמן החופש? האם הוא מזיק או מועיל לתהליך ההסתגלות? שאלות אילו ורבות אחרות עולות אצל ההורים והמחנכים כאחד וכולנו תמיד אומרים "נראה איך יהיה אחרי החגים"?

שנה רודפת שנה, וכל אחת כמו קודמתה מתחילה בתקווה כי תבוא עלינו התחלה קלה, הסתגלות טובה, תהליך קליטה מהיר וחזרה לעבודה, ההורים למקום עבודתם הם והמחנכות לתהליך העבודה השוטף בגן או במשפחתון. כל שנה אומרים "אחרי החגים יתחדש הכול"... כפי שכתבה בשירה המפורסם נעמי שמר, אך למה התכונה המשוררת?

שיבוץ הילד לגן נעשה אחרי חיפוש בלתי נגמר של המסגרת האידיאלית בעינינו ההורים עבורו, והינה מצאנו את אשר חיפשנו - ליוונו אותו בימיו הראשונים וראינו כיצד כל ילד מסתגל למסגרת החדשה בהתאם למזג שלו  - ישנם ילדים שעברו את תהליך הקליטה בהדרגה איטית, בנו תהליך של אמון ובטחון ועד החגים כבר הבינו שהגן הוא המקום אליו יגיעו בקביעות יומיום. ילדים אחרים התקשו לקבל את הגן ותהליך הקליטה היה קשה וארוך: הפרידות בבוקר כואבות  ועדיין כל בוקר נשמע  קולם למרחוק (לרוב רק למספר דקות).  היו ילדים שחשו בתחילה שהגיעו לג'מבורי - הגירויים הרבים, המוסיקה  והילדים האחרים גרמו להם ליהנות לזמן מה, אך כאשר הבינו שאת "הג'ימבורי"  הם יפגשו יומיום, הגיבו בפרידה ארוכה וקשה בבוקר. והינה נשאלת השאלה עד מתי ?

מדוע נוהגים לומר "עד אחרי החגים*?"
חגי תשרי פותחים את מעגל השנה עם עולם שלם של מנהגים, מושגים וגירויים עבור הילדים. האווירה בגן חגיגית ומרהיבה וסמלי החג בולטים בפינת הגן. בתחילת השנה, הזמן שבו אנחנו משלבות את הילדים, מהווה הזדמנות טובה לעבוד על חושים, על פיתוח אוצר מילים, על חיזוק הביטחון העצמי של הילד ועל הסחת דעתו מהפרידה הקשה מהוריו. התקופה עד לחגים מאפשרת לנו להכיר את הילדים טוב יותר, הילדים מצידם מאמצים להם דמות בגן שאיתה נוח להם להישאר ואיתה הם בונים קשר טוב, ההורים לומדים לסמוך עלינו יותר ובכך הם משרים ביטחון על הילד, הכניסה לסדר יום או לזרימת פעילות נעשית באופן טבעי יותר ולאט לאט אפשר להרגיש אוירה של עשייה באוויר ( *כשאומרים בישראל 'אחרי החגים' מתכוונים לשגרה שבאה אחרי "ראש השנה", "יום כיפור" ו"סוכות").

מדוע חשובה הפוגה?  ומצד שני מדוע חוששים כולנו מהפסקת הרצף?      
ראש השנה, יום כיפור וסוכות או בשמם הכולל חגי תשרי, יוצרים הפסקות מרובות של רצף העבודה בכלל ובגן בפרט. ההורים כמו הגננות והמטפלות לעיתים רבות חוששים מהפסקות אילו בשל העובדה שהילד חוזר הביתה למעין חופשה שלאחריה יתחדש תהליך ההסתגלות הקשה. אך האם כך הדבר? מחקרים רבים העוסקים בתהליך ההסתגלות של ילדים למסגרות שונות טוענים כי תהליך הבשלה והפנמה של הילד למסגרת החדשה אינו נפגע כתוצאה מהפסקה קצרה וכי החזרה לחיק המשפחה ולבילוי איכותי ועשיר בתשומת לב מעצים ומחזק את הביטחון של הילד. יחד עם זאת יש הטוענים כי כל קטיעה ברצף היכולה להיגרם מסיבות שונות כגון: מחלה, חופשה משפחתית, חג ואפילו שבת, יוצרת אצל ילדים מסוימים אשליה כי הגן "נגמר" ואין צורך לחזור לשם שוב, ולכן נראה את הילדים האלה מתקשים שוב ושוב לאורך השנה בתהליך הפרידה היום יומי.

ולסיכום - הביטוי "אחרי החגים" מצטרף לשורה ארוכה של ביטויים אשר מסמלים עבור כולנו נקודה בזמן שבה  יתקיים שינוי כלשהו בתהליך שאותו אנחנו רוצים לקיים. ההורים ילוו את הילד בביטחון לגן, הילד יצפה לראות את חבריו ואת המטפלות, המחנכות תכרנה את הילדים יותר לעומק ואז כמעט שיהיה אפשר להתחיל מהתחלה אבל יותר רגוע כפי שכתב אהוד מנור "יש עוד תפילת לב חרישית. אחרי החגים נתקן את המישגים ונתחיל מבראשית".

 
Back  
 
מידע נוסף
להצטרפות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אודותינו
דבר היו"ר
סגל ההנהלה
כיצד להגיע
 
 
 
תוכן
מאמרים
אינדקס גנים
לוחות
פורום
 
 
הצטרפות
טופס הרשמה
למה אנחנו?
מידע לגננת
עדכון פרטים
 
 
פריסה ארצית
רכזות אזוריות
השתלמויות
ספקים
שיתופי פעולה
 
org.hiba@gmail.com  |  טלפון : 1-700-70-38-70  |  כתובת: שד' משה דיין 154 ירושלים
 
לייבסיטי - בניית אתרים