חדשות ועידכונים
השתלמויות קרובות

אוגדן הנחיות - משרד החינוך

קבלת אישור ראשוני להפעלת מסגרות לפעוטות 0-3

מידע בנושא מטפי כיבוי אש

מצוק- לחצן מצוקה

חוזר משרד הבריאות-מחלות מדבקות

לוחות השתלמויות תשפ"ד

לכל המבזקים
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשמה לאתר
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת המייל שלך: 
 
 
 
 
דף הבית >> מרכזיה פדגוגית >> חגים ומועדים >> ראש השנה >> דבש ודבורים

 

 
 
 
דבש ודבורים
 
דבש ודבורים
מאת: זהר פסטרנק

דבורת הדבש
דבורת הדבש היא בין החיות המדהימות ביותר הקיימות בטבע. הדבורים חיות בכוורות המכילות עד רבע מיליון דבורים, ועובדות יחדיו בהרמוניה מאורגנת להפליא. ישנם שלושה סוגי דבורים בכוורת: המלכה, הפועלות והזכרים.

המלכה היא הדבורה הגדולה ביותר בכוורת; היא הדבורה היחידה המטילה ביצים, והיא עושה זאת בקצב מדהים של כ-3000 ביצים ביום. המלכה חיה כשנתיים ואינה זזה לעולם ממקומה - כל צרכיה מטופלים ע"י הפועלות. הפועלות ממלאות את כל התפקידים בכוורת: ניקיון, טיפול בצאצאים והאכלתם, בניית תאים חדשים בכוורת, הגנה על הכוורת ואיסוף צוף וגרגרי אבקה מפרחים. הזכרים אינם עושים דבר מכל אלו - תפקידם היחיד הוא להזדווג עם המלכה, ולאחר שעשו זאת הם לעתים קרובות מגורשים מהכוורת.

ייצור הדבש
הפועלות אוספות גרגרי אבקה וצוף מפרחים. הצוף מכיל בעיקר סוכרים הנקראים פרוקטוז וגלקטוז, והדבורים עפות רחוק בכדי להשיג אותו: ייצור של חצי ק"ג דבש דורש תעופה של כ-70,000 ק"מ. חלקו נאכל מיד, וחלקו מעורבב עם רוק, נדחס ע"י הפועלות והופך לדבש המאוכסן בתאי הכוורת לימי החורף הקרים (או עד שהכוורן לוקח אותו…). הדבורים הופכות צוף לדבש כבר 150 מיליון שנה, אולם התהליך הכימי בו הן עושות זאת נותר סוד הידוע להן בלבד!

האבקה
כאשר הדבורים עפות מפרח לפרח, הן מאביקות את הצמחים. אנו זקוקים לדבורים, מכיוון שכשליש מהאוכל שאנו אוכלים מקורו בצמחים המואבקים באופן עיקרי על-ידי הדבורים. חקלאים רבים שוכרים כוורות מכוורנים בעונת ההאבקה, ומפזרים אותן בשדותיהם בכדי שהדבורים יאביקו את היבולים.

"דבש ניגר כמי נהר…"
ישנם מעל 400 סוגים שונים של דבש, הנבדלים זה מזה בסוג הפרח ממנו נלקח הצוף. הדבש מתוק יותר מסוכר, מכיל פחות קלוריות וגורם לפחות חורים בשיניים. דבש יכול להישמר שנים רבות: ליד מומיה מצרית נמצא דבש בן 2000 שנה, אשר עדיין היה טוב למאכל.
למרות שהדבורים ידועות בדבשן, הן מייצרות דברים נוספים: פרופוליס (אשר נחשב כתרופה טבעית), מזון מלכות (שגם כן נחשב כבריא במיוחד) ושעווה, אשר איתה הן בונות את הכוורת אבל בני האדם משתמשים בה ליצירת נרות משובחים ולטיפול במוצרי עץ.

העוקץ
רק לפועלות יש עוקץ. הן מסוגלות לעקוץ פעם אחת בלבד, מכיוון שאחרי העקיצה העוקץ ניתק מגופן ביחד עם שק הארס והבטן כולה. אם נעקצת, הסר את העוקץ בעזרת גירוד עדין עם הציפורן; אין להשתמש במלקט או לנסות ללחוץ את העוקץ החוצה. לאחר מכן יש לרחוץ את המקום במים וסבון ולשים קרח כדי למזער את הכאב והנפיחות. יש אנשים האלרגים לארס הדבורה, לכן אם הכאב והנפיחות ממשיכים יש לראות לרופא.

דבורת התבור
למרגלות הר התבור, במושב שדמות דבורה, נמצאת חווה לימודית להפקת דבש, משי ונייר. 
 
Back  
 
מידע נוסף
להצטרפות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אודותינו
דבר היו"ר
סגל ההנהלה
כיצד להגיע
 
 
 
תוכן
מאמרים
אינדקס גנים
לוחות
פורום
 
 
הצטרפות
טופס הרשמה
למה אנחנו?
מידע לגננת
עדכון פרטים
 
 
פריסה ארצית
רכזות אזוריות
השתלמויות
ספקים
שיתופי פעולה
 
org.hiba@gmail.com  |  טלפון : 1-700-70-38-70  |  כתובת: שד' משה דיין 154 ירושלים
 
לייבסיטי - בניית אתרים