חדשות ועידכונים
אופק לגן- מוצרים לגני ילדים

מניעת נפילות בעת טיפול והחתלה

אוגדן הנחיות - משרד החינוך

קבלת אישור ראשוני להפעלת מסגרות לפעוטות 0-3

מידע בנושא מטפי כיבוי אש

מצוק- לחצן מצוקה

חוזר משרד הבריאות-מחלות מדבקות

לוחות השתלמויות תשפ"ד

לכל המבזקים
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשמה לאתר
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת המייל שלך: 
 
 
 
 
דף הבית >> מרכזיה פדגוגית >> התפתחות בגיל הרך >> גבולות בגיל הרך >> הצבת גבולות לילדים/ אלון בבצ'וק

 

 
 
 
הצבת גבולות לילדים/ אלון בבצ'וק
 
הצבת גבולות לילדים מאת אלון בבצ'וק

הילדים שוב עשו משהו שמרגיז אתכם. אתם מרגישים שהם ‘בודקים’ אתכם.

הסברתם להם, ביקשתם שוב ושוב, הרמתם את הקול, אולי אפילו הענשתם – ייתכן שזה עזר באותו הרגע, אבל למחרת שוב אותה ההתנהגות…מה עושים?

הורים מרגישים שעל מנת להציב גבולות לילדיהם, הם אמורים להיות תקיפים, ולעיתים להעניש בחומרה אם צריך. אחרת, הם שואלים את עצמם, איך הילדים ילמדו? מצד שני ישנם הורים שחשים חוסר נוחות להציב לילדיהם גבולות, מחשש שזה יפגע ביחסיהם עם הילדים.

כל הילדים מתנהגים מידי פעם באופן שלילי או מפרים את כללי הבית שקבעו ההורים. לוקח להם זמן ללמוד את גבולות ההתנהגות המקובלת. עקביות בהצבת הגבולות מהווה את המפתח להצלחה. האמונה שהורים אמורים להגיב בכעס או בענישה כבידה על מנת שהילדים ילמדו גבולות, אינה אלא מיתוס. הנה כמה מהמאפיינים של הצבת גבולות נכונה:

1) קל הינו עדיף: עדיף לתת לילד תוצאות קלות יותר להתנהגות, וליישם אותן בעקביות, כלומר בכל פעם שמופיעה ההתנהגות הבעייתית. זה יעיל יותר מעונש חמור. 

2) הימנעו מלהעניש את עצמכם: למשל לקרקע את הילד למשך שבועיים הינו סוג של עונש גם להורים. שהות של שבועיים בחברתו של ילד כעוס הינה סיבה לסבל רב להורים…

3) לא פוגעני: פעולות פוגעניות יוצרות רגשות שליליים ומעבירות לילדים מסר לא נכון לגבי דרך תקשורת עם אחרים. למשל הורה שצועק על בנו עקב התנהגותו השלילית, מדגים לו דרך התמודדות עם קשיים וקונפליקטים, אותה הילד יחקה. הדרך הטובה ביותר להימנע מפעולות פוגעניות לילדים הינה הימנעות ממתן תוצאות להתנהגותם בזמן כעס. במצבים בהם הילד התנהג באופן בעייתי מאוד (למשל היכה את אחיו/אחותו או את הוריו), ההורה מתבקש על ידינו לפעול בדרך הפוכה ממה שהוא מרגיש כנכון באותו הרגע: הוא מרגיש צורך לצעוק ולתת עונש חמור, ואילו אנחנו מבקשים ממנו להיות רגוע ולנהוג לפי תוכנית שפותחה מראש עבור מקרים אלו.

מדוע חשוב להציב לילדים גבולות?
התועלת שההורים מפיקים מכך: שיתוף פעולה ויחס מכבד יותר מצד הילדים; התנהגות חיובית יותר מצד הילדים; סיכוי טוב יותר לבית שמתפקד היטב; הפחתת הסטרס אצל ההורים; קשר טוב יותר עם הילדים.

גם הילדים מפיקים תועלת מגבולות יעילים: הם לומדים לשתף פעולה עם אחרים ומתרגלים שליטה עצמית; הילדים חשים בטוחים יותר בבית שיש בו גבולות ברורים; הפחתת הסיכוי לבעיות התנהגות בעתיד – אי הצבת גבולות מובילה לבעיות התנהגות אצל הילדים, דבר שאינו נעים לכל בני המשפחה ופוגע בהתפתחות התקינה של הילדים.

כלומר כולם מפיקים תועלת מגבולות ברורים, שמוצבים בדרך שתוארה למעלה: בעקביות, וכאלו שאינם חמורים או קשים.

בתוכנית הדרכת ההורים שלנו, המפגשים בהם מלמדים את ההורים כיצד להציב גבולות באופן יעיל מועברים רק לאחר שההורים לומדים כיצד לעודד התנהגויות חיוביות אצל הילדים . סדר זה של המפגשים מדגיש את העובדה שהמיומנות ההורית הבסיסית והחשובה ביותר לשינוי התנהגות אצל הילדים היא כיצד לעודד התנהגויות חיוביות, כלומר כיצד ללמד את הילדים מה כן עושים.
 
Back  
 
מידע נוסף
להצטרפות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אודותינו
דבר היו"ר
סגל ההנהלה
כיצד להגיע
 
 
 
תוכן
מאמרים
אינדקס גנים
לוחות
פורום
 
 
הצטרפות
טופס הרשמה
למה אנחנו?
מידע לגננת
עדכון פרטים
 
 
פריסה ארצית
רכזות אזוריות
השתלמויות
ספקים
שיתופי פעולה
 
org.hiba@gmail.com  |  טלפון : 1-700-70-38-70  |  כתובת: שד' משה דיין 154 ירושלים
 
לייבסיטי - בניית אתרים