חדשות ועידכונים
אופק לגן- מוצרים לגני ילדים

מניעת נפילות בעת טיפול והחתלה

אוגדן הנחיות - משרד החינוך

קבלת אישור ראשוני להפעלת מסגרות לפעוטות 0-3

מידע בנושא מטפי כיבוי אש

מצוק- לחצן מצוקה

חוזר משרד הבריאות-מחלות מדבקות

לוחות השתלמויות תשפ"ד

לכל המבזקים
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשמה לאתר
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת המייל שלך: 
 
 
 
 
דף הבית >> מרכזיה פדגוגית >> מאמרים >> יתרונות גן פרטי לעומת גן עירוני

 

 
 
 
יתרונות גן פרטי לעומת גן עירוני
 
יתרונות גן ילדים פרטי לעומת גן עירוני

בחירת גן ילדים לפעוטות בני השנתיים ומעלה היא משימה קשה למדי בעבור ההורים, שצריכים להפעיל שיקולים רבים. המסגרות השונות יוצרות בלבול רב וחלקן אף אינן מתאימות לכולם. המעבר מסביבת הבית המוכרת למסגרת פרטית או ציבורית הוא צעד משמעותי עבור הילד ובני משפחתו, וכדי להיות בטוחים שאכן עשינו את הצעד הנכון אנו צריכים להשקיע זמן ומחשבה בבחירה נבונה.

מערך החינוך הרחב מכיל היום שלושה סוגים של מסגרות הנותנים מענה  לבני השלוש ומעלה:
  • גנים פרטיים.
  • גנים פרטיים מתוקצבים עם פיקוח משרד החינוך.
  • גנים פרטיים בפיקוח עירוני עם אוריינטציה ייחודית.
  • גנים עירוניים-ציבוריים החל מגיל שנתיים ותשעה חודשים.

גן הילדים הפרטי:

גן הילדים הפרטי הינו מסגרת פרטית המופעלת על ידי גננת וממוקם בדרך כלל במבנים מסוגים שונים כגון: בית פרטי עם חצר, דירת גן, מבנה עירוני שיועד לשמש כגן ועוד. מטרתו של הגן הפרטי היא לתת מענה אישי לילד ולהורה, כאשר הדגשים במערכת זאת ניתנים לרוב לאופן שבו קיים יחס ישיר בין גובה התשלום ליחס האישי של כל ילד. הנחה זאת מתבססת על היתרון היחסי בדברים הבאים: יחס גבוה של מבוגרים מול קבוצת הילדים, שעות פעילות ארוכות יותר, לוח חופשות גמיש ואינו כפוף לשינויים מדיניים כגון שביתות וכו'..., יכולת ההורים להיות שותפים בקבלת החלטות, פעילות העשרה ענפה במתכונת של מספר חוגים, תזונת הילדים מוגשת על ידי הגן ולרוב מתחלקת לפחות לארבע ארוחות מגוונות ביום, אפשרות לשעת שינה גם לילדים שהם מעבר לגיל שלוש, רצף של הדמות החינוכית המובילה לאורך היום ללא תחלופה (לעומת מתכונת של גן וצהרון). גורם נוסף שחשוב לציין הוא "שבעל המאה הוא בעל הדעה" ואומר שההורה יכול לבחור גן שאינו נמצא באזור הרישום שלו, כלומר מחוץ לאזור מגוריו.

גנים פרטיים מתוקצבים עם פיקוח משרד החינוך:

בשנת תשע"ג החליטה ממשלת ישראל לספק לכל הילדים בשנתון גיל ה- 3 , חינוך חינם. משמעות הדבר הייתה שהורים רבים שעד כה צרכו חינוך פרטי משום שההשקעה הכספית הייתה כמעט זהה בין העירוני (שהיה מורכב מתשלום לרשות המקומית וכן מתשלום לצהרון וקייטנות) לבין הפרטי, עברו לגנים העירוניים. במקביל פנה משרד החינוך לגנים הפרטיים והציע להם להיכנס לחינוך המוכר שאינו רשמי ולתקצב כל ילד שזכאי לחינוך חינם. הגנים שעברו למסלול זה ממשיכים לתת את כל מה שמקבלים הילדים בגן הפרטי עם כל היתרונות שפורט לעיל, וכן עומדים בקנה אחד עם המחויבות לתוכנית הליבה של משרד החינוך. ההורה משלם רק את החלק היחסי לאחר קיזוז התקצוב וממשיך ליהנות מהטבות של גן פרטי.

גנים פרטיים בפיקוח עירוני עם אוריינטציה ייחודית:

בעידן הפלורליסטי של גישות שונות בחינוך, אנו עדים לזרמים שונים הדורשים התאמה בין הגישה החינוכית בבית לבין הגישה החינוכית הנרכשת בחוץ. לאור דרישה זו קמו בשנים האחרונות גנים עם אוריינטציה חינוכית ייחודית המשלבים מצד אחד - מערך פרטי העונה על כל מה שצויין לעייל וכן מוסיפים ערך מוסף או נוסף (בעניי המתבונן...) לילד ולהורה. על גנים אילו נמנים הגנים הבאים ועוד רבים אחרים:
הגן האנתרופוסופי, הגן הזורם, גן מונטסורי, הגן הרפורמי, גן דו לשוני, גן רב גילאי ועוד...
גנים אילו אמנם זוכים לסוג של ליווי מצד משרד החינוך אך אינם נכללים לרוב בתוך אזורי הרישום אלא נחשבים "לחינוך המוכר שאינו רשמי" ובכך מאלצים את ההורים לשלם באופן פרטי לגן שהוא לכאורה בפיקוח עירוני.

גנים עירוניים-ציבוריים החל מגיל שנתיים ותשעה חודשים

הגנים העירוניים שייכים למשרד החינוך ועל כן הם מכילים את חוק הפיקוח. לגנים אילו מגיעות המפקחות אחת לכמה זמן, ומן הראוי לומר שכל צוות הגן הינו בעל הכשרה מקצועית גבוהה, כלומר גננות מוסמכות ומטפלות מוסמכות.

בגנים העירונים לרוב מורכב צוות הגן משתי נשים: הגננת והסייעת, ביחס שיכול להגיע עד ל-35 ילד. הגנים העירונים נמצאים במבנים עירוניים שעל פי רוב עומדים ברמת בטיחות גבוהה הן מבחינת המתקנים והן מבחינת המבנה. לגנים העירוניים ניתן להירשם באמצעות אתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות או בטפסים הקונבנציונאליים. הדבר מקל על ההורים את החיפוש והרישום מצד אחד, אך מצד שני הניתוב לגן נעשה על ידי הרשות המקומית תוך התחשבות דלה ברצון ההורים. להבדיל מרישום לגן ילדים פרטי, שבו יש להורים בחירה מלאה של הגן, בהרשמה לגן הילדים העירוני ההורים בדרך כלל מתבקשים לבחור בין כמה גנים הסמוכים למקום המגורים. ההחלטה הסופית איננה של ההורים. ההורים מקבלים את מכתב תשובת השיבוץ סביב חודש מאי לכל המוקדם דבר זה גורם לעיתים לתסכול רב משום שאי הוודאות יוצר מתח מיותר ולעיתים אף התשובה אינה מספקת ואז כמעט שאין מצב לניעות וניתוב בתוך המערכת לגן אחר.   
הגנים העירוניים מחויבים לתת מענה עד השעה 13:20, דבר היוצר בעיה ברצף היום משום שהצוות מתחלף (במידה וקיים צהרון בגן), או לחלופין יש צורך להסיע את הילד למסגרת נוספת באמצע היום למתכונת של צהרון. 
לוח החופשות של הגנים העירוניים כפוף למשרד החינוך ועל כן מערך החופשות שם ארוך במיוחד, הדבר מאלץ את ההורים לחפש מסגרות משלימות כגון: קייטנות, צהרונים, בייביסיטר ועוד...

באופן כללי ניתן לומר כי לא משנה באם בחרתם עבור ילדכם מעון ציבורי, גן פרטי או גן עירוני, עליכם להתייחס לנושא בכובד ראש. נסו להתייעץ ולקבל המלצות מהורים לילדים אחרים בסביבה הקרובה, בקרו במספר מסגרות ושימו לב לדברים הבאים:
דמות הגננת בגן - היא הדמות המרכזית שתלווה את הילד לאורך היום ובמשך השנה, ולכן דמותה ואופיה מהווים שיקול רציני וחשוב בבחירה.
הפיקוח על הגן - הפיקוח הוא נושא חשוב מאוד אך לא כל הגנים נמצאים תחתיו, חפשו גם השתייכות לאחד האיגודים הפרטיים כגון ח.י.ב.ה.
רמת הבטיחות - בטיחות הכוללת (כיבוי אש, פינות חדות, בטיחות המתקנים בתוך הגן ומחוצה לו בחצר ועוד..).
יחס מבוגרים ילדים - מספר הילדים בקבוצה מול מספר מטפלות, רמת
ההיגיינה של החדר, השירותים והמטבח, הצד האסתטי של המטפלות.
הפעילות בגן – האם קיים סדר יום, פינות המשחק, התכנים, הפעילות המעשירה, שינוי בלוחות תוכן וכו'...
תזונת הילדים - הקפדה על שעות אוכל וגיוון.
אווירה - האם האוירה בגן רגועה, האם צועקים, האם מתייחסים לילד בכבוד, חשוב לשים לב לתגובות הילדים, כי סביר להניח שבזמן שאמא חדשה מגיעה לגן, ההתנהגות של המטפלות איננה טבעית לחלוטין אך הילדים מגיבים באופן טבעי ואם הפעילות איננה שגרתית ניתן לראות חוסר שיתוף פעולה, חוסר תגובה לבקשות של המטפלות ואפילו חוסר תגובה בהבעות פנים.
שיתוף פעולה מול ההורים - האם יש אסיפות הורים, חלוקת דף מידע ודף קשר, מה דעתה של הגננת על ועד הורים וכו'...

סיכום: 
בכל מקרה, יכולת ההשפעה של הורים על הנעשה עם ילדם במסגרת פרטית גדולה בהרבה מיכולת ההשפעה של הורים במסגרת ציבורית. ברוב המקרים המחיר הכלכלי של גן פרטי גבוה יותר, אבל ההורים יכולים לדרוש שינויים ולממש אותם בתחומים רבים, למשל בתחום היחס המספרי בין מספר המטפלות לילדים, בתחום חוגי ההעשרה, וכן במתכונת "מעורבות הורים".


למידע נוסף:
info@hitpatchuyot.com
www.hitpatchuyot.com

א
הבתם? תנו המלצה בפייסבוק בכפתור מטה!
 
Back  
 
מידע נוסף
להצטרפות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אודותינו
דבר היו"ר
סגל ההנהלה
כיצד להגיע
 
 
 
תוכן
מאמרים
אינדקס גנים
לוחות
פורום
 
 
הצטרפות
טופס הרשמה
למה אנחנו?
מידע לגננת
עדכון פרטים
 
 
פריסה ארצית
רכזות אזוריות
השתלמויות
ספקים
שיתופי פעולה
 
org.hiba@gmail.com  |  טלפון : 1-700-70-38-70  |  כתובת: שד' משה דיין 154 ירושלים
 
לייבסיטי - בניית אתרים